Austrálska káva – pár pochvalných slov
Pred Štátnym divadlom v Melbourne, kde sme vystupovali, som si dal krátku prechádzku ulicami smerom od rieky. Odbočil som doprava okolo predajne Aston Martin a priblížil som sa k malej kaviarničke. Jej názov znel: „Bond“. Vošiel som dovnútra.
„Čiernu. Veľkú čiernu,“ povedal som čašníkovi. „Ľadovú kávu. Zo šejkra, no nemiešanú.“
* * *
Práve sme ukončili šesť týždňov trvajúce vystúpenia v Austrálii. Začali sme s deviatimi predstaveniami v Perte a končili s predstaveniami v hľadiskách s miestami iba na státie v Sydney; medzitým sme mali päť predstavení v ďalších austrálskych mestách a dve na Novom Zélande.
Z Austrálie mi toho bude chýbať veľa. Pláže. Parky. Skratky: barbie, breakie, Brissie. Leto vo februári. No najviac zo všetkého mi bude chýbať miestna kávová kultúra.
The Bond Store café, ako mi povedal barista v hoteli, je najlepšia kaviareň oblasti Southbank. Je schovaná za fasádou z červených tehál a ľahko by sa stala atrakciou mnohých miest – nie však v Melbourne. Tu je len ďalšou skvelou kaviarňou.
A rovnako to bolo aj v Perte. A v Brisbane. Dokonca aj v Toowoombe.
* * *
Niekedy pijem veľa kávy. Inokedy jej pijem príliš veľa. Keď pripravujeme javisko alebo keď deň predstavenia nasleduje po precestovanej noci, dám si kávu pri raňajkách, ďalšiu neskôr ráno, jednu kávu pijem poobede a ďalšiu pred predstavením. Počas prestávky ešte jednu. V Austrálii je to už trocha na hrane – počas písania tejto vety som vypil tri šálky kávy.
Nechápte ma zle – môžem s ňou skončiť kedykoľvek. A v skutočnosti som to už aj mnohokrát urobil. A čo je dôležitejšie, začal som si vyberať. Už nepijem kávovito sa tváriace tekutiny. Po rokoch spálenej kávy v plastových pohároch na odľahlých benzínových pumpách v americkej divočine... som si začal vážiť dobrú šálku kávy.
„Život je príliš krátky na zlú kávu,“ potvrdzuje aj tunajší nápis.
Momentálne je mojím pravidelným nápojom to, čomu Austrálčania hovoria „long black“. My Američania to voláme „Americano“. Je to jedna, či dve dávky espressa, s pridaním horúcej vody. Niekde je vody viac, inde je to niečo ako doppio espresso a pridanej vody je iba máličko. Je to tiež obľúbené osvieženie nášho dirigenta Milena Nacheva medzi dvoma predstaveniami.
Toto nie je green tea latte alebo nejaká káva s čučoriedkovou príchuťou, smotanou a cukrom. Jednoducho pijete čistú kávu. Takže kvalita zŕn, praženie a technika prípravy naozaj zavážia. Plus láska, ktorú dodáva barista.
* * *
V Štátoch sa naše „miesta na kávu“ delia na tri druhy: väčšina miest – od čerpacích staníc po sieť Dunkin Donuts – servíruje prekvapkávanú kávu v sklenenej šálke; niektoré reťazce ako Starbucks alebo Au Bon Pain, ponúkajú prekvapkávanú kávu aj iné nápoje, no a nakoniec tu sú hipsterské kaviarne. Tieto spoľahlivo zahŕňajú vintage espresso-kávovar, množstvo spôsobov prípravy kávy a aspoň jedného majestátne bradatého baristu v čiernom tričku s véčkom.
V Austrálii tieto kategórie neexistujú – prekvapkávanú kávu som tu nevidel ani raz počas celého výletu. S výnimkou niekoľkých reťazcov sú tu všetky kaviarne hipsterskými kaviarňami.
Dokonca aj čerpacie stanice a nonstop potraviny majú výborné kávovary na espresso. Jediné miesto, kde som takéto niečo zažil bolo Taliansko, kde si za euro na ktorejkoľvek pumpe kúpite najlepšie espresso, aké ste v živote mali. Austrália má náhodou aj najväčší počet talianskych prisťahovalcov.
* * *
Po víkende predstavení v posledné ráno v Brisbane, predtým, než sme pokračovali do Toowomby, som našiel vynikajúcu kaviareň. Mala tú správnu dávku toho, čo potrebujem k rannej produktivite: dobrú kávu, nevtieravú hudbu, free wifi a zásuvky. No bolo tam aj niečo viac.
Po mojej tretej a poslednej objednávke som sa zarozprával s mužom za pokladňou. Vykľul sa z neho majiteľ, George Kalatzis. Dalo by sa povedať, že je to vychádzajúca hviezda austrálskej kávovej scény.
Jeho kaviareň Atomic je súčasťou väčšieho reťazca kaviarní Coffee Streams, ktoré ponúkajú kávu pestovanú v Austrálii. Netušil som, že v Austrálii pestujú kávu. Vy áno? Očividne tak robia, konkrétne napríklad na svahoch severného Queenslandu.
Po vyše hodinovom rozhovore mi bola jasná príčina jeho úspechu. Je to niečo, čo poznáme aj my tu v Shen Yune: jeho práca kombinuje vášeň pre to, čo má rád a zároveň to ľudia chcú.
George nevlastní viac ako 30 percent austrálskej kávovej produkcie, aby zásoboval obchody s kávou vo svete, alebo aby boli jeho snahy spomenuté v parlamente. Miluje kávu a jeho láska pomáha ľuďom. Videl, že na austrálskom vidieku sú nevyužité oblasti, kde ľudia nemajú zdroj príjmu a ani inú dohľadnú nádej. Počul tiež o vykorisťovaní v rozvojovom svete a o zlej kvalite kávových zŕn produkovaných pre veľké spoločnosti. A rozhodol sa ísť svojou vlastnou cestou.
Georgova káva sa pestuje v Austrálii. Verí, že existuje karma, a že každý čin prinesie človeku buď pozitívnu alebo negatívnu odplatu. Platí farmárom férové sumy, ktoré znížia jeho zisk, no iba krátkodobo. Z dlhodobého hľadiska vytvára vďačné a udržateľné prostredie rastu pre tento priemysel. Všetky zrná boli počas posledného roka zbierané ručne. Neležali teda v nejakom sklade ktohovie koľko rokov. A tieto zrná sú zelené – používa sa len slnečná energia.
Musel som mu povedať aj o kolegovi a priateľovi zo Shen Yunu, Markovi Abbottovi. Mark je tiež z Brisbane a už nejakú dobu predstavuje lepšiu kávu ignorantom ako som ja. Markov súčasný domov sa nachádza len neďaleko od nášho ústredia Shen Yunu v New Yorku a je vždy otvorený pozvaniu na šálku kapučína. Keď Marka poznáte viac než 10 minút, už ste pozvaní.
Keď som Georgovi o Markovi povedal, poslal ma domov s troma vreckami kávových zŕn, aby som mu ich dal. Určite chcem, aby si George prišiel pozrieť Shen Yun, keď budeme znova v meste a priniesol nejakú tú šálku so sebou.
Leeshai Lemish
Konferenciér Shen Yun Performing Arts
21. Březen 2016